תגיות

, , , , , , ,

מבין המתכונים, חומוס הוא המתכון שהכנתי הכי הרבה פעמים. החומוס שמתקבל הוא עדין וחלקלק, בניגוד לחומוס שגדלתי עליו בבית הורי (שהיה אולי המאכל היחידי בתחום מומחיותו של אבי). לחומוס הזה מוסיפים את התוספות שרוצים (שמן זית, כמון, שום כתוש, פלפל חריף קצוץ וכן הלאה) עליו לפני האכילה (כמו ששמים רוטב על גלידה). כך שטעמו העדין של החומוס משתלב ביחד עם טעמי התוספות  שרוצים (המורגשים היטב) ואפשר לבנות את המנה לפי טעמו של הסועד. במתכון מבשלים ק"ג חומוס, למרות שלצורך סלט החומוס יש צורך בכ-1/3. נראה לי בזבוז אנרגיה להשקיע בבישול של 1/3 ק"ג, הרי אפשר להקפיא את הגרגרים המבושלים העודפים. באם נרצה לאכול חומוס גרגרים, נצטרך עוד גרגרי חומוס מבושלים בנוסף לאלו שמהם נכין סלט חומוס. חומוס מבושל יכול לשמש אותנו גם בהרבה תבשלים אחרים.

Hummus palte org

 שלב 1 – השריה

כ-24 שעות לפני הבישול -משרים 1 ק"ג גרגרי חומוס (מהסוג הקטן יותר) לכיממה במים, כאשר מידי פעם מחליפים את המים.

Hummus beans org

שלב 2 – בישול הגרגרים

 • שוטפים את הגרגרים במסננת ושמים בסיר, מכסים במים קצת מעל לגובה הגרגרים ומוסיפים כפית סודה לשתיה. כשרותח מקפים את הקצף ומבשלים בסיר מכוסה לשעה.
 • לאחר שעת בישול, מוסיפים מים רותחים אם הגרגרים לא מכוסים במים. באם הגרגרים לא התרככו משמעותית מוסיפים עוד 1/2-1/4 כפית סודה לשתיה וממשיכים לבשל עד לריכוך.
 • הגרגרים צריכים להיות רכים ונימוחים, אולם ככל שנבשל יותר ונוסיף יותר סודה לשתיה הגרגרים יתרככו ויתפוררו, קצב ההתרככות שלהם תלוי בעיקר בסוג הגרגרים וטריותם. בטווח של שעה וחצי עד שעתיים ויותר, הגרגרים אמורים להתרכך.
 • כשהגרגרים מוכנים מוסיפים כפית מלח ונותנים להצטנן במשך מספר שעות בסיר סגור, הגרגרים ממשיכים עדיין להתרכך ונוזל הבישול מסמיך, אפשר להעביר את הסיר למקרר כשאינו חם מידי לכך.
 •  מחלקים את ק"ג הגרגרים שבושלו עם נוזל הבישול הג'לטיני ל-3 קופסאות, כך שבכל אחת מהם כ-1/2 3 כוסות גרגרים ונוזל בישול, כ-1/3 מהכמות שבושלה. מקבלים 3 קופסאות שבכל אחת מהם כ-1/2 3 כוסות (שזו הכמות שצריך למתכון החומוס).
 • מאחסנים בהתאם לקצב הצריכה, במקרר (לצריכה עד שבוע) ובמקפיא (לטווח ארוך יותר).

Hummus beans box org

שלב 3 – המתכון הבסיסי סלט חומוס – תראו כמה שזה פשוט!

חומרים

 • 1/2 3 כוסות גרגרי חומוס מבושלים עם נוזל הבישול הג'לטיני
 • 500 גר' טחינה גולמית (רגילה או טחינה מלאה)
 • 1/4 כוס מיץ לימון
 • כ-1/4 כפית סוכר
 • כ-1/2 כפית מלח
Hummus preper org

גרגרי החומוס טחונים לפני תוספת הטחינה

הכנה

 • טוחנים במעבד מזון את גרגרי החומוס עם נוזל הבישול שלהם, רצוי כשהם קצת חמימים (אם הגרגרים יצאו מקירור, אפשר לחמם קצת לפני הטחינה). אם צריך מעבדים אפילו מספר דקות, כאשר מידי פעם עוצרים ומנגבים את הדפנות עם מרית בחזרה לעיסה. העיסה מקציפה מעט, ממשיכים עד שכל הגרגרים טחונים.
 • מוסיפים את שאר החומרים וממשיכים לעבד, העיסה תהפוך ליותר דחוסה ושומנית, החומוס בעצם מוכן. נותר לתקן תיבול ולהוסיף מעט מים באם העיסה סמיכה מידי. העיסה צריכה להיות יותר דלילה מהחומוס שנקבל. כדאי לחכות מעט (אם תצליחו) שהחומוס יתייצב לפני האכילה. לשמור במקרר, לא יותר משבוע.
Hummus preper 2nd stage org

החומוס לאחר תוספת הטחינה

שלב 4 – הגשה

תוספות אפשריות על המנה – 

חמות (מחוממות עם החומוס) תוספות אלו מכינים מראש ושומרים במקרר- פטריות מטוגנות, גרגרי חומוס, בצל מטוגן ועוד

קרות (מוספות מעל המנה המחוממת) – שום כתוש (או גבישי), פלפל חריף קצוץ, פטרוזיליה קצוצה, כמון, זעתר, מיץ לימון, שמן זית, סלט טחינה ועוד

מורחים צלחת מרק בסלט החומוס עם שוליים עבים מסביב (כמו בחומוסיות). מניחים עליו את התוספות החמות ומחממים בזהירות (שלא ירתח או יתיבש) במיקרוגל בזמנים קצרים תוך בדיקה מתמדת עד שהמנה חמימה. מקשטים עם התוספות הקרות מלמעלה ומגישים.

רצ"ב קישורים למתכונים קשורים שיכולים לעזור לגבי אפשרויות ההגשה:

מתכון מסבחה קרם חצילים

מתכון סלט טחינה

בתיאבון!